top of page

Bel Çevresi Yağlarının Çözümü YOĞURT!


Yaz geldiii! Tatil mevsimi başladı. Üzerimize giydiğimiz kıyafetler inceldikçe bel çevresindeki yağlar sizi daha fazla rahatsız etmeye başlamış olabilir. Bel çevresindeki yağlanma görsel olarak size sorun olmakla birlikte aynı zamanda kalp damar hastalıkları, inme, tansiyon ve diyabet gibi hastalıklar için de önemli bir risk faktörüdür.


Bel çevresi kadınlarda 80 cm, erkeklerde ise 94 cm geçtiğinde tehlike çanları çalıyor demektir. Bel çevresi kadınlarda 88 cm'yi, erkeklerde 102 cm'yi geçmesi ise genel sağlık ve kalp hastalıkları için risk anlamına gelir. Kadın ve erkekler bel çevresinde yağlanmaya yatkınlık durumuna bakarsak erkeklerin hormonal durumlar nedeniyle bel çevresi yağlanma riski kadınlardan daha fazladır. Kadınlarda ise bel çevresi yağlanma riski hormonal değişiklikler nedeniyle 40 yaş sonrasında artış göstermektedir.


Yağ Yakımına Yardımcı Besin YOĞURT

Günümüzde yapılan çalışmalarda yoğurdun yağ yakımına ve özellikle bel çevresindeki yağ kaybında oldukça önemli bir rolü olduğu görülmüştür. Santiago ve arkadaşlarının yaptığı, 4545 kişi üzerinde yapılan çalışmanın sonucunda yoğurt tüketiminin abdominal obeziteyi azalttığı ve daha düşük bir bel çevresiyle ilişkili olduğu bulunmuştur. 8516 kişinin dahil olduğu başka bir çalışmada da yoğurt tüketimi ile daha düşük bel çevresi arasında ilişki kurulmuştur. Yoğurdun bel çevresinde incelme ve yağ yakımını desteklemesini açıklayan mekanizma; kalsiyumun yağ yakımına olan etkisi ve yoğurt içerisindeki yararlı bakteriler olduğu bilinmektedir.


Peki Diyette Hangi Yoğurdu Tercih Edelim?

Günlük beslenmenizde ara öğün veya ana öğünlerde yoğurdu beslenmenize eklemek protein alımını desteklerken doygunluğunuzu da artırır. Bu sıcak yaz günlerinde beslenmenize yoğurdu ayran, cacık olarak da dahil edebilirsiniz. Beslenmenizde meyveli yoğurt, katkı maddeli ve şekerli yoğurtları ise sağlık üzerine olumsuz etkilerinden dolayı tercih etmemelisiniz.

Comments


bottom of page