top of page

Doğru Beslenme ile Yaşlanmadan Yaş Alın


"Yaşlanmadan yaş almak" sizin için ne ifade ediyor?

Güneş kremi? Pahalı cilt bakımı? Botokslar? Belki Dolgu?

Çoğu insan, günde en az üç kez yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırma fırsatımız olduğunun farkında değil. Bu yediğimiz ‘’3 öğün’’ anlamına geliyor!


İLK SORUMUZ: NEDEN YAŞLANIRIZ?

Tüm organlarımız zaman içinde maalesef yaşlanır. Cildimiz en görünür organımız olduğu için ilk olarak cildimizde yaşlanmayı fark ederiz.

İki tür cilt yaşlanması vardır:

1) Kronolojik yaşlanma: Kronik yaşlanma zamanın geçmesiyle oluşan kaçınılmaz yaşlanmadır.

2) Foto-yaşlandırma: Foto yaşlanma ise UV ışığının neden olduğu yaşlanma çeşididir ve en çok cildin ışığa maruz kalan alanlarda belirginleşir. Araştırmacılar, kirlilik ve sigara dahil olmak üzere tüm çevresel faktörlerin UV radyasyonunun erken yaşlanmanın %80'inden sorumlu olduğunu varsaymaktadır.

Foto-yaşlanmayla güneş kremi sürerek mücadele edebilirsiniz, ancak kronolojik yaşlanma konusunda yapabileceğiniz birkaç beslenme önerim var. Beslenmede yapacağınız değişiklikler yaşlanmanızı yavaşlatarak daha genç bir cilde sahip olmanızı sağlayabiliyor.


YAŞLANMA KARŞITI BESLENME

Diyetinizde neyi artırmanız gerektiğine odaklanmak daha kolay gibi olsa da, cildinizin iyiliği için neyi azaltmaya veya ortadan kaldırmaya ihtiyacınızın olduğunu bilmelisiniz.


İlk Olarak Şekerden Uzak Tutun

Çok fazla şekerin sizin için iyi sonuçlar doğurmayacağını biliyorsunuz ama muhtemelen cildinizi nasıl yaşlandırdığının farkında değilsiniz. 500'den fazla kişiyle yapılan bir çalışmada araştırmacılar, insanların kan şekeri seviyeleri arttıkça kan şekeri normal düzeydeki kişilere göre daha yaşlı göründüklerini gözlemlemişlerdir. Bu da sonuç olarak çok fazla şeker yemenin sizi çok daha yaşlı gösterdiğini göstermektedir.

· Ara sıra tatlı ikramlara her zaman yer olmalı sonuçta katı kuralları her zaman uygulamak oldukça zordur. Ancak genç görünen bir cildi korumak istiyorsanız, kan şekerinizi kontrol etmek benimseyebileceğiniz en güçlü alışkanlıklardan biridir.


İşlenmiş Gıdaları Tercih Etmeyin:

Vücudunuzda işlenmiş gıdaları sürekli olarak almak maalesef ki yaşlanmayı hızlandırır ve genç yaşta daha yaşlı bir cilde sahip olmanıza neden olur. Kurabiye, bisküvi ve cips gibi işlenmiş gıdalar yüksek düzeyde yaşlanmanıza neden olan bileşikler içerir. Bu gıdaları yediğinizde, cildinizde biriken ve erken yaşlanmaya katkıda bulunan tüm bileşiklerin neredeyse üçte birini vücudunuza bir anda almış olursunuz.

· Taze ve doğal gıdalara mümkün olduğunca beslenmenizde öncelik verin. Bunun sonucunda cildiniz şimdi ve gelecek yıllarda size teşekkür edecek.


Kızartma Ve Pişirilmiş Yiyeceklerden Kaçının

Yemeğinizi pişirme şekliniz de daha hızlı yaşlanmanıza neden olabilir. Kavurma, kızartma gibi yüksek sıcaklıkta pişirme, yiyeceklerin yaşlanmaya sebep olan toksiklerin miktarını 100 kata kadar artırabilir.

· Yaşlanma hızınızı yavaşlatmak için kaynatma veya buharda pişirme gibi yumuşak, su bazlı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

Comments


bottom of page