top of page

Karaciğer Yağlanması

Güncelleme tarihi: 31 Mar 2023Genellikle fazla kilolu veya obez bireylerde görülen karaciğer yağlanması, karaciğerde yağ birikmesi ile karakterizedir. Karaciğer yağları normalde olması gerektiği gibi işleyip parçalamadığında çok fazla yağ biriktirir. Karaciğer yağlanması sebeplerini başında aşırı kalorili ve sağlıksız yemek vardır. Alkol kullanımı, hızlı kilo kaybı ve yetersiz beslenme de karaciğer yağlanmasına neden olabilir. Bununla birlikte, bazı insanlar bu koşullardan hiçbirine sahip olmasalar bile yağlı karaciğer geliştirebilirler.

Yağlı karaciğer hastalığı önlenebilir bir hastalıktır ancak hastalığın ilerlemesi sonucunda, siroza (karaciğerde skarlaşma) ve karaciğer kanserine yol açabilir. Yağlı karaciğer hastalığı ne yazık ki diyabet, kalp hastalığı ve böbrek hastalığı gibi kronik durumlara da yol açabilir.Karaciğer Yağlanması Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Karaciğer yağlanmasının için tıbbi veya cerrahi bir tedavisi yoktur, ancak hayat tarzı değişiklikleri ve sağlıklı beslenme hasarın bir kısmını önlemeye veya tersine çevirmeye yardımcı olabilir.


· Sağlıklı Beslenin.

Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve sağlıklı yağlar açısından zengin, bitki bazlı sağlıklı bir diyet uygulanmalıdır. Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmeli.


· İdeal Ağırlığınıza İnin.

Karaciğerinizde depolanan yağlardan kurtulmanın yollarından biri, fazla kilonuz varsa, kilo vererek ideal kiloya inmenizdir. Vücut ağırlığının en az %10'unu azaltmak, karaciğerdeki enzim üretimini artırabilir. Ve bu da depolanan yağın bir kısmını doğal olarak ortadan kaldıracaktır.

Eğer fazla kilonuz varsa güvenli bir şekilde kilo verilmelidir. Hedeflenen kilo verme oranı ise haftada yarım ile bir kilogramdan arasında kilo kaybıdır.


· Enginar ve Turpgillerden Gibi Karaciğer Dostu Besinler Diyete Ekleyin.

Enginar; karaciğeri temizler ve safranın kolay akışını sağlar. Yapılan çalışmalar turpgillerin karaciğerinizdeki doğal detoksifikasyon enzimlerini arttırmaya yardımcı olarak karaciğeri koruduğu görülmüştür.


· Fiziksel Aktivitenizi Artırın.

Daha aktif bir hayat hem kilo vermeye hem de karaciğer yağlanmasınının azalmasına yardımcı olur. Haftanın 5 günü 30-45 dakika hareket etmeye özen gösterin.Karaciğer Yağlanması Olanlar Beslenmesinde Nelerden Uzak Durmalı?

· Beslenmede alkole yer verilememelidir.

· Beslenmeden basit şeker çıkarılmalıdır.

· Kızartma, kavurma gibi sağlıksız pişirme yöntemleri kullanılmamalıdır.

· İşlenmiş et ürünlerinden salam, sosis ve sucuk tüketilmemelidir.

· Sakatatlardan uzak durulmalıdır.

· Börek, çörek, kek, kurabiye gibi hazır pastane ürünleri, paketli ürünler ve basit şeker tüketimi azaltılmalıdır.

· Meyve suyu, kola, meyveli gazoz, fanta gibi şekerli ve asitli içecekler tüketilmemelidir.

· Tereyağı, iç yağı gibi doymuş yağlar; kaymak, krema, mayonez gibi yağlı besinlerin tüketilmemelidir.


2 Comments


semrakürkcü58
Mar 13, 2023

Evet

Like

semrakürkcü58
Mar 13, 2023

Evet

Like
bottom of page