top of page

Kaygılı Olmanızın Nedeni Magnezyum Eksikliği Olabilir!


Magnezyum vücudunuz için oldukça önemli ve vücutta en çok bulunan minerallerden biridir. Vücut bu minerali kendi başına üretmediği için gıdalar ve gerektiğinde de takviyeler vasıtasıyla alınması gereklidir.

Magnezyum bir dizi vücut işlevinde önemli bir rol oynar ve bizim için önemli sağlık yararlarına sahiptir. Enerji üretimi, kan basıncının düzenlenmesi, sinir iletimi ve kas uyarılması dahil olmak üzere insan sağlığı için gerekli olan 300’den fazla metabolik reaksiyonda yer alır. Vücutta üretilmediği için ve bizim için hayati olan bu fonksiyonların yerine getirilebilmesi için düzenli olarak alınması ve vücuttaki rezervlerin doldurulması gerekir.


Peki Magnezyum Kaygı ile Baş Etmenize Yardımcı Olabilir Mi?

Magnezyum, beyin ve kalpte diğer organlara nazaran daha yoğun olarak yer almaktadır. Bu da sinir ve anksiyetede magnezyumun etkisi üzerine çalışmaların başlamasına neden oldu. 2010 yılından itibaren ise anksiyete durumlarında magnezyumun etkili olabileceği çalışmalar sonucunda bulunmuş oldu.

2017 yılında yapılan ve 18 farklı çalışmayı inceleyen bir çalışmada, magnezyumun kaygıyı azaltmaya yardımcı olduğu görülmüştür. Bu incelemeye göre, magnezyumun kaygıyı azaltmaya yardımcı olmasının nedeni magnezyumun beyin fonksiyonlarını düzenlemesi olarak açılanmıştır.

Sonuç olarak yapılan araştırmalar, magnezyumun stresi ve kaygıyı azaltan beyin fonksiyonlarına yardımcı olabileceğini bulmuştur.


Magnezyumu Hangi Besinlerden Alabiliriz?

Sağlıklı bir diyet programıyla günlük almanız gereken magnezyum miktarını beslenme ile karşılayabilirsiniz.

İyi magnezyum kaynakları arasında somon gibi yağlı balıklar, ceviz, fındık kabak çekirdeği, badem gibi yağlı tohumlar, tam tahıllılar, muz, avokado, bitter çikolata, bezelye, kereviz, brokoli, ıspanak, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler bulunur.


Comments


bottom of page