top of page

Patates Kızartması Depresyon Riskinizi Artırabilir!


140.728 kişi üzerinde yapılan yeni bir çalışmada, kızarmış yiyeceklerin sık tüketilmesi ile daha yüksek kaygı ve depresyon vakaları arasında bir ilişki bulmuştur. 11 yıl boyunca takip edilen bir çalışmada, patates kızartmasını düzenli tüketiminin kaygı bozukluğu riskini %12, depresyon riskini ise %7 artırdığı sonucuna varmıştır. Bunun nedeninin sık patates tüketiminin bağırsak florasını bozması, inflamasyonda artış ve lipit metabolizmasının bozulması gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu durumu tersine çevirmek ve kızarmış yiyecek alımınızı azaltmak için, yiyeceklerinizi haşlamayı veya ızgara yapmayı deneyebilirsiniz.


Çalışma Bize Ne Söylüyor?

Araştırmacılar, sık sık kızartılmış gıda tüketiminin, kızarmış gıdalardaki akrilamid olarak bilinen madde nedeniyle daha yüksek kaygı ve depresyon riski ile "güçlü bir şekilde ilişkili" olduğu sonucuna varmışlardır. Akrilamid, zihinsel sağlığı etkileyebilecek nöroinflamasyonu ve lipid metabolizması bozukluğu belirtilmiştir. Ayrıca çalışmada özellikle erkek bireylerin daha riskli grup olduğu görülmüştür.


Bu bulgular, kızarmış yiyecekleri sevenler için hayal kırıklığı yaratsada, aynı zamanda bir umut ışığı da sunuyor. Ne yediğimize daha fazla dikkat ederek, bazı duygudurum bozuklukları riskinizi azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.


Kötü hissettiğiniz zamanlar ilk sığındığınız yiyecekler aslında sizi daha fazla kötü hissettiriyor olabilir. Yani kızartılmış yiyeceklerin sık tüketildiği bir beslenme rutini ruh sağlığınızı bozabileceği gibi ruh sağlığı kötü olan kişiler de kötü beslenmeye başlıyor. Özetle sık tüketilen patates kızartması sizin beden sağlığınızı bozarken psikolojik sağlığınıza da oldukça zararlı olduğu görülmüştür.
Comentários


bottom of page