top of page

Sınav Öncesi Nasıl Beslenilmeli?

Güncelleme tarihi: 16 Haz 2023


Bu hafta sonu yapılacak olan üniversite sınavına 3 milyon 527 bin 463 öğrenci girecek. Maalesef ki özellikle 1 yıl boyunca verilen emeğin karşılığını almak için yapılan bu sınavda öğrencilerin çoğu stres altında olabiliyor.


Çocuğunuzun yediklerinin ve içtiklerinin sınav performansını etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Ayrıca sınav öncesi doğru beslenme ile stres, mide bulantısı, baş dönmesi gibi sağlık sorunlarının önüne geçebilirsiniz.


Hadi gelin sınav öncesi nelere dikkat etmeliyiz birlikte bakalım.


1. Yeme Düzenini Değiştirilmemelidir.

Sınav öncesi oturtturulan beslenme düzenini sınav öncesi de devam ettirilmelidir. Ben sınav öncesi 3 ana öğün 2-3 ara öğün şeklinde beslenmeyi öneriyorum. Düzenli ana öğünler kan şekerini kontrol altına alırken ara öğünler de ana öğün öncesi çok acıkmayı önleyecektir. Bu da regüle kan şekeri sağlayarak konsantrasyonun bozulmasını önleyecektir.


2. Mutlaka Kahvaltı yapılmalıdır.

Normalde kahvaltı atlanıyor veya gergin olunan zamanlarda yemek yemekten kaçınılıyorsa bile, mutlaka sınavdan önce kahvaltı yapılmalıdır. Çünkü beynimizin verimli çalışması için yiyeceklerden gelen enerjiye ihtiyacı vardır.


Kahvaltıda mümkün olduğunca her besin gruplarından besinler tüketilmelidir. Sınav öncesi süt, yumurta, peynir, tam tahıllı ekmek, sebze-meyve ve sebze-meyve suları gibi sağlıklı bir kahvaltı tabağı tercih edilmelidir. Kahvaltıda yenecek bu besinler, dikkati toplamak ve zihinsel performansa olumlu katkı sağlayacaktır. Kahvaltı yapılmadan girilen sınavda, sınavın ilerleyen saatlerinde baş ağrısı, dikkatsizlik, yorgunluk ve kan şekerinin düşmesi gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Kahvaltıda sınav sırasında susamaya neden olabilecek aşırı tuzlu yiyecekler yenmemelidir.


3. Sınav Öncesi Dışarda Yemek Yenmemelidir.

Sınavdan bir gün önce daha önce yemediğiniz veya denemediğiniz bir besin tüketilmemelidir. Bu besine vücudun nasıl tepki vereceğini bilemeyiz. Bu besinler hazımsızlık, gaz veya bağırsak düzeninde bozulmaya sebep olabilir. Sınav öncesi mümkün olduğunca evde her zaman yediğiniz, az yağlı yemekleri tercih edin. Dışarıda açıkta satılan besinler sindirim rahatsızlıkları ve zehirlenmelere yol açabileceği için tercih edilmemelidir.


4. Sınav öncesi uykusuz olunmamalıdır.

Pek çok öğrenci, zaten yorgun olan beyinlerine biraz daha bilgi sığdırmayı umarak gece geç saatlere kadar çalışma alışkanlığı edinir. Bunun yerine, sınavdan önceki gece, akşamın erken saatlerinde çalışma bırakılmalıdır. Uykusuz girilen sınav dikkat dağınıklığına neden olabileceği için mutlaka sınavdan önce güzelce uyunmalıdır.


Örnek Kahvaltılar

Kahvaltı Alternatifi 1

· Yumurta

· 1-2 dilim peynir

· Domates, salatalık, biber, yeşillik

· 4-5 zeytin

· 1 tatlı kaşığı bal, reçel veya 1 meyve

· Ekmek

· 1 bardak süt/kefir (daha önce içme alışkanlığı varsa)

Kahvaltı Alternatifi 2

· Peynirli tost

· Yumurta

· Ceviz

· Salatalık, domates, yeşillik

· 1 bardak taze meyve suyu veya meyve

· 1 bardak süt/kefir (daha önce içme alışkanlığı varsa)

Comments


bottom of page