top of page

Yağ Yiyerek Yağ Yakın


Bir çoğumuz kilo vermek istediğinde yağı diyetimizden çıkarmamız gerektiğine inanırız. Sonuçta, yağ kilo alımına neden oluyor, değil mi? Eğer buna inanıyorsanız, o zaman size vücudunuzun hayatta kalması ve yağ yakması için yağa ihtiyacı olduğunu söyleyeyim. Ve eğer yağ kaybetmek istiyorsanız, o zaman daha fazla yağ yemelisiniz. Ama burada yağ olarak abur cubur çeşitlerinden bahsetmiyorum! Sağlıklı yağlardan bahsediyorum! Yağ yakmak için yağ yeme fikrinin kulağa garip geldiğini biliyorum, ancak sağlıklı yağlar sağlığımız için oldukça faydalıdır.


Yağın Diyetteki Rolü

Diyet yapanların çoğu kilo vermek için yağdan kaçınır. Her zaman az yağlı süt ürünlerini seçer, çok az yağ kullanarak veya hiç yağ kullanmadan yemek pişirir ve ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumları yemez ve diğer yüksek yağlı yiyeceklere asla dokunmazlar. Sağlıksız ve fazla miktarda yağ yemenin sağlığınızı olumsuz etkileyebileceği doğru olsa da, vücudumuzun iyi bir şekilde çalışması için sağlıklı yağlara ihtiyacı vardır.

Diyet yağı sağlığımız için hayati önem taşır. Çünkü, vücudumuzun A, D, E ve K vitaminleri gibi vitaminleri emmesine, beyni ve dokuları korumasına ve inflamasyonu yönetmeye yardımcı olur. Aynı zamanda hücre büyümesini destekler, vücudunuzu sıcak tutar ve enerji sağlarlar. Yağlar ayrıca hormon üretimine yardımcı olur ve hayati organlarınızı korur.

Ancak, tüm yağlar aynı faydaya sahip değildir. Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağları sağlıklı kabul ederiz. Doymuş yağlar ölçülü tüketildiğinde bizim için zararlı değildir. Ancak trans yağlar kötü kolesterol dediğimiz LDL kolesterolü yükseltir, iyi kolesterol dediğimiz HDL kolesterolü düşürür, iltihaplanmayı tetikler ve atardamarlarınızı tıkar. Uzun vadede kalp hastalığı, insülin direnci, diyabet, inme ve diğer hayatı tehdit eden hastalıklara neden olabilir.


Diyetteki Yağlar Vücudunuzdaki Yağları Yakıyor!

Kilo vermede yağın rolünü anlamak için, vücudunuzun neden yağa ihtiyaç duyduğunu bilmeniz önemlidir. Diyet yağı bir enerji kaynağı olarak hizmet eder. Her 1 gram yağ 9 kalori sağlar. Karbonhidrat ve proteinler ise, gram başına 4 kalori sağlar. Avokado, yağlı tohumlar, balık ve zeytinyağı gibi yüksek yağlı yiyecekler, yüksek proteinli ve yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Bu nedenle fıstık ezmesi ya da ceviz yedikten sonraki tokluğunuz meyve yediğinizden sonraki tokluk hissinizden daha fazladır. Aynı şekilde ara öğünlerinizde meyveyi tek başına yemek yerine meyvenin yanına yağlı tohumlardan ceviz, fındık, badem eklemek daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Hadi gelin yağ kaybetmek için neden yağa ihtiyacımız var ayrıntılı bakalım…


İşte Yağ Kaybetmek İçin Neden Yağ Yemeniz Gerektiğine Dair Bazı Nedenler:

· Yağın sindirilmesi karbonhidrat ve proteinden daha uzun sürer. Bu da uzun süre tok kalmanızı sağlar.

· Sağlıklı yağları ölçülü tüketerek iştahınızı kontrol edebilir ve aşırı yemeyi önleyebilirsiniz.

· Sağlıklı yağlar, metabolizmanız için çok önemlidir. Yani, yağları yediğinizde, yağ yakma hızınızı yükseltirsiniz.

· Yağlar, kan şekeri seviyesindeki ani yükselmeleri de önler.

Görüyorsunuz, yağlar bize düşman değildir. Aslında, yağlar kilo vermenize yardımcı olan bileşiklerdir. Bu yüzden sağlıklı bir diyette sağlıklı yağlara yer vermek oldukça önemlidir.

Comments


bottom of page